سامانه سیمفا سامانه طرح کاهش (LEZ) | سیمفا
طرح کاهش LEZ

آشنایی با طرح کاهش

یک ناحیه تعریف شده است که دسترسی برخی وسایل نقلیه آلوده به آنجا ممنوع شده است. این طرح با هدف بهبود کیفیت هوا اجرایی شده است. لغت LEZ مخفف عبارت Low Emission Zone است که در فارسی به منطقه انتشار کم آلایندگی معروف است.

طرح زوج و فرد و ترافیک در شهر تهران با ایجاد 50 درصد محدودیت تردد برای خودروها نتوانست در کاهش آلودگی هوا نقش موثری داشته باشد. پس از تکمیل مطالعات و تصویب طرح LEZ در نهادهای مربوطه از جمله شورای اسلامی شهر تهران و شورای عالی ترافیک کشور تصمیمی مبنی بر اجرای طرح LEZ گرفته شد (کنترل آلایندگی هوای شهر) اجرایی شود.

کاهش LEZ

مناطق كم انتشار (LEZ) مناطق جغرافیایی هستند كه با هدف بهبود كيفيت هوا ايجاد شده‌اند. خودروهای غيراستاندارد با آلایندگی بالا اجازه تردد در این مناطق را ندارند و دسترسی وسايل نقليه به آنها براساس ميزان انتشار آلودگی‌شان تعريف و محدود شده است. براي اين مناطق استانداردهای خاصی درنظر گرفته شده است و خودروهایی كه خواهان تردد در اين مناطق هستند بايد استانداردهای تبيين شده را دارا باشند.

پلاک کلیه خودروهایی که وارد محدوده LEZ می‌شوند، به صورت کاملا مکانیزه توسط دوربین های نصب شده در معابر خوانده شده و اطلاعات آن به سرورهای سیمفا ارسال می شود. در صورتی که خودرو معاینه فنی نداشته باشد، اعمال قانون توسط پلیس انجام می‌شود.

کاهش LEZ

ساعات طرح LEZ

طرح LEZ به صورت 24 ساعته در تمامی روزهای هفته فعال می باشد و خودرو ها را از لحاظ داشتن گواهی معاینه فنی بررسی می‌کند.سیمفا